Pompa musi stać poziomo na solidnym podłożu, które zapewni jej stabilność do końca użytkowania.

        Sprężarka nie lubi przechyłów J  Dobrze byłoby usadowić pompę na betonowym fundamencie i dodatkowo na stojaku nierdzewnym, wymuszającym idealny poziom i wymagany dystans (bezpieczeństwo pompy).

    Niektórzy jednak ustawiają pompy na krawężnikach lub gumowych trapezach. To prawda, jest taniej. Komentarz pozostawiam Państwa wyobraźni.

      Przy ustawianiu jednostki zewnętrznej, dobrze było by pamiętać o konieczności odprowadzania wody z procesu odszraniania. Można na ziemię, ale w zimie będziemy mieli w koło pompy lodowisko. Jeśli nam to nie odpowiada, rozwiązaniem jest kanał odprowadzający skropliny poniżej strefy zamarzania.

     Jest to znowu jakiś koszt, z którego można zrezygnować, ale świadomie.    

     Dzwoń   teraz

Przed montażem pompy ciepła, trzeba przygotować parę rzeczy..

1 – Jednostka zewnętrzna musi stać na solidnym, poziomym podłożu z uwzględnieniem odpływu wody podczas czasowego odszraniania wymiennika. Najlepszy w tym wypadku byłby mały fundament, by zapewnić jednostce poziom na stabilną pozycję przez kilkadziesiąt kolejnych lat. To ważne.

 

2 – Elektryczna instalacja musi mieć odpowiednią moc oraz oddzielne zabezpieczenia w rozdzielnicy. Do jednostki wewnętrznej musi być doprowadzony dedykowany przewód zasilający.

 

3 – Żeby podłączyć pompę musi być już wcześniej przygotowana instalacja centralnego ogrzewania oraz zasobnik ciepłej wody użytkowej, a to wszystko doprowadzone do maszynowni ( dawniej kotłowni ). Jeżeli instalacji CO jeszcze nie masz a planujesz  grupy mieszające, to lepiej umieścić je w maszynowni  a nie przy rozdzielaczach na obiekcie.

     Zasobniki ciepłej wody użytkowej do pomp ciepła powinny mieć odpowiednią powierzchnię wymiany ciepła, więc nie będą to "klasyki" typowe dla kotłów węglowych czy gazowych.

 

4 – Średnica rur zasilających rozdzielacze w instalacji CO  musi mieć co najmniej średnicę 1”, bo pompy wymagają między innymi dużego przepływu. Często zdarza się, że instalatorzy prowadzą zbyt małe rurki zasilające i wtedy to nie działa, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę.

 

Więc jeśli planujesz instalację pompy ciepła, to prace hydrauliczne i elektryczne na budowie skonsultuj z instalatorem pompy. Tak zaoszczędzisz na niepotrzebnych przeróbkach i kosztach. Wszystko tutaj musi być zsynchronizowane, a często bywa, że hydraulik robi swoją robotę wg starych przyzwyczajeń nie patrząc na szerszy horyzont.

+48  503  522  972

akka.gliwice@gmail.com

   Kontakt