Split   czy   Monoblok

Split  czy  monoblok?

     Dzwoń   teraz

     W razie zaniku prądu UPS ma za zadanie utrzymać pracę pompki obiegowej, wychodząc z założenia, że woda w ruchu nie zamarznie mimo mrozu.

     Zastanowić się jednak trzeba, jak długo ten akumulator będzie w stanie pompkę zasilać. Pamiętając jednocześnie, że gęstość lodowatej wody się zwiększy i częściowo zmniejszy przekrój rur, więc opory dramatycznie wzrosną i zużycie akumulatora też.

    Nawet jeśli nie zajdzie sytuacja o której mowa powyżej, to system UPS trzeba ciągle serwisować.

    Nieużywany akumulator w ciągu roku a właściwie latami, wymaga stałej troski i regularnych przeglądów technicznych itp.

Jeśli UPS zawiedzie w chwili próby, to pompa ciepła stanie się złomem. Bez praw gwarancyjnych.

U.P.S.

         W sytuacji podbramkowej, mają za zadanie otworzyć się i wypuścić wodę z instalacji. W ten sposób zabezpieczają pompę ciepła przed rozerwaniem, ale bez wody pompa już nie włączy się gdy problem minie. Dla tego niektórzy producenci zalecają zamontować w instalacji zawory stałego uzupełniania wody. W takiej sytuacji, zawory antyzamrożenowe spuszczają wodę na ziemię a zawory uzupełniające w tym samym czasie dolewają bez przerwy wodę do tej instalacji. Nie będę tego tutaj komentował.

Zawory antyzamrożeniowe

Glikol

      Oczywiście nie każdy glikol, bo istnieje ryzyko zatrucia użytkowników ( normy ). Jego cena jest wysoka, więc przy większej pojemności instalacji, jej koszt znacząco się podnosi.

      Instalacja ze zdjęcia w nagłówku naszej strony, zawiera aż 750 litrów wody, więc żeby zmniejszyć ilość Glikolu można by rozdzielić układ specjalnym wymiennikiem, którego cena w chwili obecnej wynosi około 2 500 zł, plus dodatkowa pompa obiegowa 700 zł, plus elementy montażowe, więc około 3 tyś dodatkowo. W przypadku w-w zdjęcia, inwestor nie skorzystał z tego rozwiązania.

         Glikol zmniejsza zdolność przenoszenia energii cieplnej oraz zwiększa gęstość, więc sprawność układu spada. Zwiększają się koszty eksploatacyjne.

        W razie potrzeby spuszczenia wody z instalacji, będziemy musieli kupić nowy, nie tani Glikol.

1 - Glikol

 

2 - Zawory anty-zamrożeniowe

 

3 - UPS y

Split

               to rozwiązanie technicznie najlepsze, mające głęboki sens. Właściwie to odwrócony klimatyzator z dołożonymi rurami wodnymi. Klimatyzator chłodzi pomieszczenie a ciepło odprowadza na zewnątrz. Pompa robi dokładnie odwrotną robotę. 

   Tak oczywiście, teraz klimatyzatory oraz pompy ciepła mają już obydwie funkcje. Pompa ciepła może chłodzić. Klimatyzator może grzać. Ciągle jednak nie jest to to samo. Są tu zasadnicze różnice.

 

   Split ma układ freonowy rozbity (stąd nazwa) na część wewnętrzną w budynku i zewnętrzną.

Jako że czynnik chłodniczy nie zamarza przy silnych mrozach, to ten układ jest bezpieczny. Przy braku prądu, pompy nie rozerwie.

   Pompa typu Split, sprzedawana jest w komplecie, jako dwa oddzielne urządzenia, które trzeba połączyć rurkami freonowymi. Tak jak klimatyzatory. Do tego wykonawca musi posiadać szereg ważnych uprawnień, certyfikatów o czym później.

   Mając Splita nie musisz się bać, że pompę może rozerwać. Śpisz spokojnie.

 

Monoblok

                           może założyć sobie praktycznie każdy sam, jeśli uważa, że potrafi :)  Nie potrzeba do tego żadnych kosztownych uprawnień f-gazowych, europejskich certyfikatów, UDT-owskich egzaminów i drogich narzędzi. Wystarczy „chęć szczera” i wysoka samoocena :)

    Więc jeśli masz mało pieniędzy i narzędzi oraz małą wiedzę, to możesz założyć działalność gospodarczą i zakładać Monobloki. Potrzebne są wprawdzie uprawnienia SEP (elektryczne), ale znam nawet wykonawców, którzy i tych nie posiadają a monobloki instalują. Nie zachęcam!! Opisuję tylko rzeczywistość.

   Monoblok został stworzony dla wykonawców nie mających specjalistycznych narzędzi i uprawnień F-gazowych. Rozwiązanie takie zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży, więc producenci je stosują. Jednak użytkownik musi ciągle pamiętać o ryzyku uszkodzenia jednostki zewnętrznej przez mróz.

 

  Wymyślono więc parę niewygodnych i kosztownych protez, mających zabezpieczyć ten układ.

+48  503  522  972

akka.gliwice@gmail.com

   Kontakt