Opady
Cena instalacji
Zależna jest ona do wielu zmiennych, więc trudno ustalić koszty bez oględzin miejsca montażu.
Oprócz samego urządzenia, które klient widzi na półce sklepowej czy w katalogu, potrzebne są rury miedziane do połączenia jednostek, przewody zasilające, informacyjne, dopływowe itp. zatem wraz ze wzrostem odległości klimatyzatora od agregatu, wzrasta koszt tych wszystkich elementów oraz zwiększa się nakład pracy.
Przewody mogą być prowadzone w korytkach na ścianach, lub w wykutych bruzdach. Te wszystkie czynniki mają oczywisty wpływ na cenę końcową.
Jeśli instalacja wykonywana jest w nowo powstającym budynku, to wykonuje się ją w duch oddzielnych etapach. Tak jak np. instalacja elektryczna. Drugi etap wykonywany jest gdy budynek jest całkowicie wykończony. Zatem taki biały montaż końcowy, następuje nie wcześniej niż po upływie pół roku a najczęściej dużo później. Lub też wcale, bo może go wykonać ktokolwiek inny.
Z tego względu, pierwszy etap, który wymaga największych nakładów pracy i materiałów, rozliczamy niezależnie.
Jednostki wewnętrznej nie montujemy nad urządzeniami elektrycznymi, gdyż w funkcji chłodzenia, występuje w niej kondensacja pary wodnej, w stosunkowo dużej ilości. Woda jest odprowadzana na zewnątrz, ale to tylko urządzenie techniczne i wszystko może się zdarzyć, więc dmuchajmy na zimne.
Jest jeszcze wiele czynników, istotnych dla sprawy, ale nie wszystko naraz :)
Jeśli prace wykonujemy w dwu oddzielnych etapach, to pierwszy etap rozliczamy po jego zakończeniu.
Drugi etap, czyli montaż agregatu, klimatyzatorów i regulację, rozliczamy osobno.
Alek - AKKA Gliwice -
Decybele
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, iż praca sprężarki i wentylatora może być mniej lub bardziej słyszana przez sąsiada. Pomonę teraz teorie dotyczące rozchodzenia się dźwięku i normy. Niektórym sąsiadom już sam widok agregatu potrafi wprawić w szał. Znam anegdotę, gdy sąsiad doniósł służbom , że agregat na posesji za płotem przeszkadza mu w nocy spać. W trakcie interwencji, kazało się, że nie był jeszcze podłączony do prądu ;) Taki czynnik ludzki. Psychiczny ból d..y
Użytkownik źle zamontowanego agregatu cieszy się, że ma działające urządzenie, bo nie ma świadomości, że działa ono tylko na 50% a ciągnie prądu na 200. Ale nieświadomy cieszy się bo chłodzi i grzeje ;). Zatrudniajcie fachowców ! Testujcie ich wiedzę przed rozpoczęciem pracy a nie efekty po fakcie.
Nie dochowanie wierności powyższym zasadom, raczej nie sprawi, że urządzenia przestaną działać, ale w dużym stopniu pogorszy to ich sprawność. Tzn. zużyją znacznie większą ilość prądu by schłodzić lub podgrzać pomieszczenie do zadanej temperatury, lub nie będą w stanie uzyskać optymalnego rezultatu, który przy prawidłowym montażu byłby z łatwością osiągalny.
musi być usytuowana w takim miejscu, żeby zapewnić jej dostęp „świeżego” powietrza i możliwość usuwania „zużytego”, w ten sposób, żeby nie było wciągane z powrotem do urządzenia. . Zapewniamy wolną przestrzeń przed agregatem, żeby „zużyte” powietrze mogło zostać odrzucone jak najdalej i najlepiej usunięte wraz z podmuchem wiatru, więc montujemy urządzenie w takim miejscu, żeby nie blokować przepływów. Nie zabudowujemy boków agregatu, żeby ładnie wyglądał, co czasami można zobaczyć w terenie. Wspominam o tym, bo nagminnie widuję obudowane agregaty, albo powciskane gdzieś pod okapy dachów , lub pod schodami. Taki montaż to czysta głupota, ale często się spotyka.
- Nie powinniśmy też montować agregatu na południowej stronie, bo promienie słoneczne będą rozgrzewać obudowę a to spowoduje, że maszyna będzie miała większą trudność w obniżeniu temperatury wewnątrz budynku. Ciągły przepływ powietrza schłodzi wprawdzie wymiennik, ale w ogólnym bilansie sprawność urządzenia na pewno spadnie. W skrajnej sytuacji może się awaryjnie wyłączyć.
Jednostka zewnętrzna
Minimalna długość instalacji freonowej to 3m. Więc nie ma takiej opcji, że po jednej stronie ściany instalujemy jednostkę zewnętrzną a zaraz po drugiej klimatyzator.
Pamiętać też trzeba, że im dłuższa instalacja, tym większe opory przepływu. Co też warto wziąć pod uwagę.
Długość ma znaczenie
Optymalny dobór mocy powinien odnosić się nie do powierzchni podłogi, lecz kubatury pomieszczenia, wg zasady 0,04 kW / m³.
Ponadto jeśli na pomieszczenie oddziałują jakiekolwiek źródła ciepła (kuchnia w salonie, słaba izolacja ścian, duże południowe przeszklenia, duża ilość osób, poddasza itp.) to bierzemy to pod uwagę, zwiększając zapotrzebowanie na energię chłodniczą.
Za słaba jednostka nigdy nie osiągnie targetu i będzie chodziła na swoich maksymalnych obrotach, co oprócz ponadnormatywnego zużycia prądu i hałasu, doprowadzi do jej przedwczesnej "śmierci".
Jeśli inwestor przeprowadza casting, to może ulec manipulacji niższej ceny związanej ze słabszym urządzeniem. Początkowy zachwyt, może przekształcić się w permanentną frustrację.
Dobór mocy
Wymogi techniczne
Poniższy opis ma za zadanie uświadomić potencjalnemu inwestorowi na co w pierwszym etapie zwrócić wagę, planując montaż klimatyzacji.
To nie jest pełne kompendium wiedzy, ani instruktaż szkoleniowy. Wspominam tutaj tylko o paru niezbędnych na tym etapie zasadach.
O nas
Zajmujemy się montażem i serwisem klimatyzacji w mieszkaniach, domach, biurach…
Działamy na terenie województwa śląskiego.
Montujemy klimatyzatory Split, Multi Split , kanałowe i kasetonowe.
Jeżeli kupisz klimatyzator przenośny, to w ścianie zewnętrznej wytniemy koronką precyzyjny kanał odprowadzający gorące powietrze.
Klimatyzacja
Kontakt