O nas

     Dzwoń   teraz

  O nas

     Dzwoń   teraz

  O nas

+48  503  522  972

akka.gliwice@gmail.com

   Kontakt

0,00
Klimatyzacja
24 maja 2022

                Parę kwestii trzeba wyjaśnić. Jednak nie będziemy tutaj opisywać procesów termodynamicznych, historii o zaworach rozprężnych, cztero-drogowych, czynnikach chłodniczych  itp.

              Jeśli jesteś klientem, to zapewne nie takich informacji oczekujesz.

 

Klasyczny klimatyzator składa się z dwóch urządzeń. Jedno, to które chłodzi, znajduje się wewnątrz budynku i drugie na zewnątrz, wypluwające nadmiar ciepła. To taki standard pod powszechnie znaną nazwą Split.  Oba urządzenia połączone są zazwyczaj dwiema rurkami miedzianymi, transportującymi czynnik chłodniczy i przewodami elektrycznymi.

Ta informacja jest potrzebna żebyś wiedział, że te wszystkie przewody muszą przechodzić przez ścianę na wskroś. Jednak nie obawiaj się, nie przekuwamy się młotami udarowymi. Do wycinania precyzyjnych otworów mamy koronki diamentowe.

Do istotnych informacji należy dorzucić tą, że w jednostce wewnętrznej skrapla się woda i ten kondensat trzeba gdzieś odprowadzić. Tutaj mamy dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu: 1 rurką bezpośrednio na zewnątrz lub jeśli to jest niemożliwe, stosuje się dedykowane pompki i dalej też na zewnątrz lub do kanalizacji poprzez syfon wodny.

Jeśli chciałbyś mieć w lokalu więcej klimatyzatorów, nie musisz każdego z nich łączyć z osobną jednostką zewnętrzną.  Są systemy pozwalające podłączyć kilka klimatyzatorów do jednego agregatu zewnętrznego. Tzw. MultiSplit.

Klimatyzacja kanałowa. To alternatywa dla Multisplitu, czyli jeden klimatyzator wewnątrz i powietrze rozprowadzane do różnych pomieszczeń kanałami. W tym przypadku należałoby podciąć drzwi by zapewnić przepływ powietrza między kanałami a klimatyzatorem. Dokładnie tak jak w przypadku wentylacji z Rekuperatorem. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, zależne od sytuacji.

Ponadto warto wiedzieć, że coraz częściej klimatyzatory posiadają funkcję grzania. Należy to rozumieć w ten sposób, że mogą chłodzić gdy jest za gorąco lub można przełącznikiem odwrócić cykl i jednostka wewnętrzna będzie grzać a zewnętrzna chłodzić. Więc w chłodne dni Klimatyzację możemy jednym kliknięciem zamienić w pompę ciepła.

Moc chłodnicza. Przyjmujemy że każdy m²  pomieszczenia, wymaga 0,1 kW mocy klimatyzatora. Trzeba tu dodatkowo wziąć pod uwagę możliwą emisję cieplną urządzeń w pomieszczeniu lub poprzez nieizolowane przegrody czy duże południowe okna.  Przykładowo dla pokoju o powierzchni 20 m² , powinniśmy dobrać urządzenie o mocy około 2 kW.

 

Klimatyzatory przenośne.  Najczęściej monobloki, zawierające wszystkie elementy instalacji chłodniczej w jednej obudowie. Zaletą jest ich mobilność, lecz kosztem wydajności. Z czego to wynika. W bardzo dużym uproszczeniu, urządzenie z jednej strony chłodzi a z drugiej grzeje i to gorące powietrze trzeba usunąć z pomieszczenia. Do tego służy rura którą wystawiamy przez okno i tam jest wydmuchiwane. Ale żeby z zamkniętej przestrzeni coś wdmuchać, musimy w inny miejscu wpuścić powietrze. To tak jak ze słomką do picia. Jeśli jest z dwóch stron otwarta to możemy się napić, lecz gdy palcem zatkamy wlot to nic z tego nie będzie. Więc taki klimatyzator z jednej wydmuchuje gorące powietrze za z drugiej musi zaciągać troszkę mniej gorące z zewnątrz. I tu właśnie mamy straty.

Ponadto żeby rurę przez okno wystawić musimy tą szczelinę zakleić jakąś folią. Jest to bardzo kłopotliwe a poza tym, gdy zechcemy okno otworzyć lub zamknąć na noc, musimy wszystko rozklejać i kleić na nowo.

Rozwiązaniem  tego problemu jest wycięcie w ścianie okrągłego otworu wentylacyjnego. Wówczas nie musimy w ogóle odłączać rury, gdy nie korzystamy z klimatyzatora a w okresie zimowym przelot zamykamy. 

Jeśli chcesz wytniemy Ci koronką diamentową precyzyjny kanał na zewnątrz, bez kucia, demolowania elewacji i ściany wewnątrz. Zajrzyj do naszego działu na naszej tronie „Przewierty ścian i stropów”

Jeśli nie chcesz urządzenia przenośnego, zamontujemy Ci klasyczną klimę J

       Alek